ورود  \/ 
x
یا
x
ثبت  \/ 
x

یا

هم اکنون با ما تماس بگیرید: 22393927-021

مطالب روانشناسی مرکز آموزش و مشاوره روانشناسی متین

تخمین زمان مطالعه 9 دقیقه (1747 کلمه)

شخصیت شناسی از روی رنگ ها

rang-ravanshenasi

رنگ ها تاثیر غیر قابل اجتناب روی زندگی افراد دارند و هر رنگی حس و داستان مخصوص به خودش را دارد . روانشناسی رنگ ها به این معنی است که رنگ ها را بشناسید و بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید از این طریق می توانید به ضمیر ناخودآگاه خود بیشتر نزدیک شوید.

در اینجا به شخصیت هر رنگ و نکات کلیدی در زمینه استفاده از رنگ ها در زندگی می پردازیم.

رنگ سبز :

امروزه رنگ سبز که مظهر طبیعت استبرای دکوراسیون منزل و همچنین برای بیمارستان ها زیاد استفاده می شود چونکه بسیار آرام بخش و نشاط آور است . کسانی به رنگ سبز علاقه دارند نقطه مشترک زیادی با افراد علاقمند به رنگ پرتقالی دارند و اینگونه افراد روابط خود را بر پایه اصول و قرارداد بنا می کنند و علاقه ای به اتفاق افتادن حادثه ای در زندگی دیگران ندارند ولی کنجکاو به زندگی دیگران هستند.

رنگ قرمز:

افرادی که به این رنگ علاقه دارند بسیار توانگر و سرشار از عشق و تند و سرکش و در عین حال فعال و نترس و کمی هم عجول هستند .به خاطر قضاوت عجولانه خود اکثر دوستان شان را از دست می دهند . اینگونه افراد دارای دو صفت خوش قلبی و بلند پروازی هستند و اگر کاری که دوست دارند انجام نشود بدون علت می جنگند. این رنگ به هضم غذا بسیار کمک می کند به همین خاطر اکثر رستورانها و فست فودها از این رنگ استفاده می کنند و نیز برای مکانهای گرم و صمیمی نیز از این رنگ در دکوراسیون استفاده می گردد. در تحقیقات آمده استفاده طولانی مدت از رنگ زرد باعث پرخاشگری و حرکات شدید در افراد می شود و همینطور باعث افزایش میزان تنفس در افراد می گردد .

رنگ ارغوانی :

این رنگ جنبه سلطنتی دارد و بیانگر تجمل، ظرافت و ثروت است و نشانه زنانه و رویایی می باشد با اینکه در طبیعت کمیاب است و رنگ ارغوانی یکدست رنگ خاک است و در طبیعت زیاد است . این رنگ حتی می تواند غم انگیز و ناامید کننده باشد . آقایان بیشتر تمایل دارند که رنگ ارغوانی رنگ مورد علاقه آنها باشد .رنگ ارغوانی رنگ مورد علاقه عرفا است و جنبه معنوی زیادی دارد و طرفداران این رنگ بسیار مغرور و اجتماعی هستند و معاشرت با آنها لذت بخش است.

رنگ پرتقالی :

کسانی که به این رنگ علاقه دارند بسیار اجتماعی و خوش خلق هستند ولی نفوذ به این افراد کار مشکلی است کلا هوسباز نیستند و در روابط دوستی خود صادق و فداکار می باشند و ازدواج با آنها اگر خصوصیات اخلاقی خود را داشته باشند موفق خواهد بود و خوشبخت می شوند.

رنگ آبی :

این رنگ پرطرفدارترین رنگ است زیرا رنگ صلح ، آرامش و سلامت می باشد و بر عکس رنگ قرمز است همینطور باعث کم شدن شدت ضربان قلب است . برای اتاقهای کودک این رنگ زیاد توصیه می شود و اگر در خانه ای قسمتی از آنجا رنگ قرمز به کار رفته و اگر بسیار آفتاب گیر است توصیه می شود یکی از دیوارها آبی شوند و همچنین برای افرادی که فشار عصبی زیادی دارند نیز توصیه می شود و کسانی که زیرک، وفادار و صادق هستند دوستدار این رنگ می باشند و نیز بسیار منظم و دارای پشتکار می باشند و افراد فعالی هستند.

رنگ قهوه ای :

کسانی که طرفدار این رنگ هستند افراد بسیار قابل اعتمادی هستند و در عشق هرگز بدبین و تند نیستند ولی فقط به خودشان اعتماد دارند و به ندرت تغییر عقیده می دهند و زیاد تصمیم جدی نمی گیرند ولی اگر بگیرند دیگر تغییر نمی دهند و آن تصمیم را اجرا می کنند و بسیار پول جمع کن هستند و به درستی خرج می کنند و مواظب پول شان هستند. افراد بسیار منطقی، با ثبات، فیلسوف، شاعر پیشه و مقدس هستند .

رنگ زرد :

رنگ زرد رنگی شاد و جذاب است اگر چه رنگ خوش بینانه است ولی در مکانهای با رنگ زرد افراد عصبانی هستند و کودکان بیشتر گریه میکنند ولی باعث زیاد شدن تمرکز افراد می گردد و نیز سوخت و ساز را در بدن افزایش میدهد و طرفداران این رنگ بسیار اجتماعی و شوخ طبع هستند و به سمت دیگران جذب می شوند.

رنگ صورتی :

این رنگ همان رنگ قرمز است ولی کمرنگ تر است و بسیار آرامش بخش است  و کسانی که طرفدار این رنگ هستند در زندگی دشواری های زیادی تحمل کردند و در عشق تندی نمی کنند و اطرافیان را خوب درک می کنند و رفتار ملایمی با آنها دارند .

رنگ فیروزه ای :

طرفداران این رنگ بسیار احساساتی و اسرارآمیز هستند همچنین دارای ثبات و پشتکار می باشند و از عهده کارهای خود به خوبی بر می آیند . این رنگ بیشتر خانمها را جذب می کند .

رنگ بنفش :

طرفداران این رنگ بسیار خودپسند و با اراده هستند و حتی گاهی کله شق . با این که کارهای را هم راه می اندازند ولی بیشتر از همه به خودشان توجه می کنند .

رنگ خردلی :

طرفداران این رنگ بسیار خوش قلب و ملاحظه کار هستند و دوستی برایشان خیلی اهمیت دارد.

رنگ مشکی :

طرفداران این رنگ به شخصیت های دیگران احترام می گذارند و در حد توان خود کمک می کنند به دیگران و نظر دیگران برایشان مهم است و راحت قبول می کنند و بسیار مد روز برایشان مهم است و هزینه زیادی پرداخت می کنند . این رنگ نشانه سلطه و قدرت و همچنین شیک بودن و اطاعت و فرمانبرداری است و کسانی که زیاد از این رنگ استفاده می کنند منزوی به نظر می آید .شخصیتهای منفور مانند دراکولا ها بیشتر اوقات مشکی هستند .

رنگ سفید :

این رنگ نشانه معصومیت و تمیزی است به همین دلیل لباس پرستاران و پزشکان به رنگ سفید است. رنگ سفید منعکس کننده نور است و رنگ تابستانی محسوب می شود . طرفداران این رنگ بسیار آرام و شنونده خوبی هستند و برای دوستیهای خود ارزش قائل هستند و وقت می گذارند .

رنگ خاکستری :

طرفداران این رنگ بسیار عاقل محسوب می شوند و حس رضایت زیادی نسبت به زندگی دارند و خود را هم ردیف افراد کهنسال می داند و احساس بی نیازی نسبت به دنیا دارند یعنی خوشی ها دنیوی برایشان اهمیت ندارد .

روان شناسی رنگهای اصلی مخلوط :

وجود دو رنگ آبی و سبز در یک جا نشان از خود محوری یا همان غیر فعالی است و نیز وجود دو رنگ سبز و قرمز نشان از ابتکار و خود تصمیم گیری است ولی باز به شرایط محل تلفیق این دو رنگ بستگی دارد .

وجود دو رنگ زرد و قرمز در یک جا باعث فعال شدن یا همان برون محوری است که از بیرون هدایت می شود. اگر دو رنگ زرد و آبی هر دو در یک مکان باشند نشان از ضعف تصمیم گیری است و کاملا غیر مستقل می باشد که از بیرون هدایت می شود.

روان شناسی رنگها و زنان

زنها نسبت به کسانی که رنگ لباس شان آبی است حس راحتی و اعتماد دارند اگر با یک خانم رابطه دوستی و نه عشقی دارید رز زرد بگیرید ولی برای همسر تان رز قرمز که نشانه علاقه و محبت است بگیرید . رنگ سبز یک اتاق خواب نشان از جوانی و طبیعت است و نیز رنگ قرمز تیره یکی از اتاقهای نشیمن که رنگ خشن است حاکی از قدرت و انرژی فراوان فرد نزد همسر خود می باشد .

دفتر کار و روان شناسی رنگ ها

اسباب اثاثیه زرشکی و تیره در محیط کار باعث می شودسلطنتی جلوه کند. رنگ های آبی کمرنگ برای دیوار نسبت به سفید بیشتر حس آرامش را منتقل می کند. رنگهای سفید و بژ برای استفاده در کارتهای ویزیت و سر برگ نامه ها اداری خوانا تر و بهتر است. در زمینه تبلیغات مانند سایت و گیفت های تبلیغاتی رنگهای خشن و گیرا جلب توجه بیشتری میکند البته با متون مشکی.

رنگ اتومبیل و روان شناسی رنگ ها

رنگ های مشتق شده از آبی و قرمز برای انتخاب رنگ ماشین نشان از خودنمایی مالک ماشین است و کسانی که تمایل به رنگ مشکی برای ماشین دارند تمایل شان به ناشناخته شدن بیشتر است. انتخاب رنگ طلایی و نقره ای برای ماشین نشان از ثروت و دارایی افراد است و نیز رنگ زرد و نارنجی را بیشتر افراد ورزشکار تمایل دارند.

روانشناسی رنگها و لباس

افرادی که تمایل به جلب توجه دارند پوشیدن لباس رنگ زرد و سبز را ترجیح می دهند . پیراهن و با ژاکت آبی تیره رنگ موجب بالا رفتن اعتماد افراد می شود. بهتر است برای لباس ورزشی از رنگ تیره تر یا روشن تر از رنگ خاکستری انتخاب کنید که باعث آرامش اعصاب می شود. لباس یک دست قهوه ای ممکن است خیلی شیک به نظر بیاید ولی یکنواخت خواهد شد. بهتر است کمی رنگ های سرد یا گرم مانند رنگ های زرد و طلایی با سبز به ترکیب رنگ های خود اضافه کنید تا جذاب تر به نظر بیایید.

روانشناسی رنگها و لباس اداری

لباس خاکستری تیره، مشکی یا آبی سیر فرد را موفق و جدی نشان می دهد و نیز پیراهن سفید و ساده موجب رسمیت و احترام شخص می شود همچنین پیراهن بژ و غیر سفید فرد را محافظه کار ملایم نشان می دهد.

ایده های استفاده از روانشناسی رنگها

ارتباط و وابستگی

رنگ لباس های افراد نظامی و پلیس به رنگ آبی و سبز تیره بیشتر به چشم میخورد زیرا نشانه قدرت و ابهت است و نیز ملافه ها و لباس های سبز کمرنگ در بیمارستانها نشانه آرامش و تسکیناست.

رنگ های زرد وچون واضح قابل دید هستند در رستورانها و اغذیه فروشی ها استفاده می شوند و همچنین برای طراحی آرم های شرکتها از این دو رنگ زیاد استفاده می شود.

استفاده در طراحی

بعضی از رنگها جایگاه خاصی دارند مثلا در سایت ها و نوشتارها هر جا خطی با رنگ زرد مشخص شود بیشتر جلب توجه می کند . نیز دگمه های حساس و اعلان خطر اکثرا قرمز هستند همچنین رنگ سبز نشانه موقعیت های دوستانه و بدون خطر و نیز امنیت است که تاثیر روانی زیادی روی افراددارد.

نکات کاربردی روان شناسی رنگ ها

برای کاهش اضطراب و کم کردن فشار عصبی از رنگ سبز استفاده شود چون این رنگ آرام بخش و باعث کاهش فشار خون است .اگر فردی بی حال و حوصله است انتخاب رنگ نارنجی و یا حوله نارنجی بسیار تاثیر در بهتر شدن حال شخص دارد. میوه های با رنگ قرمز مانند گیلاس، توت فرنگی و یا گوشت قرمز موجب رفع کم خوبی می شوند و نیز رنگ زرد سطح انرژی بالایی دارد و از افسردگی جلوگیری می کنند که لباس رنگ زرد و یا غذاهایی به رنگ زرد بسیار تاثیر خوبی دارند . برای کاهش بی اشتهایی توصیه می شود از بشقاب و یا رومیزی آبی رنگ استفاده شود . رنگ بنفش که هم آرام بخش و خواب آور است برای رنگاتاق خواب و یا چراغ خواب افراد کم خواب بسیار مناسب است .

1
 

نظرات

اولین کسی باشید که نظر ارسال میکند
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 26 شهریور 1400
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

آخرین مطالب مرکز مشاوره روانشناسی متین

حملات پانیک

تعریف حملات پانیک و نشانه های بروز آن زمانی که حجم زیاد نگرانی و ترس به سراغ فرد می آید زمان بروز حملات پانیک است که باعث می شود نفس…

قانون جذب یا راز

فرمول قانون جذب برای همه تقریبا این اتفاق افتاده که در یک تنگنای زندگی تمام ذهن خود را به سمت راه حل متمرکز می کنند و بر اساس قانون جذب…

شخصیت شناسی از روی رفتار

در اولین دیدارهای ملاقات همیشه به دنبال نشانه های برای شناخت طرف مقابل هستید تمامی حالت شخص می تواند نشانه ای از شخصیت فرد باشد مانند حالت دست و یا…

با این افراد وارد رابطه نشوید

عوامل زیادی در ایجاد یک رابطه عاطفی تاثیر دارد. وفا داری و رو راستی از این عوامل هستند و نیز دوست داشتن از عوامل ایجاد یک رابطه بدون تنش نیز…

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید