ورود  \/ 
x
یا
x
ثبت  \/ 
x

یا

هم اکنون با ما تماس بگیرید: 22393927-021

مطالب روانشناسی مرکز آموزش و مشاوره روانشناسی متین

تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه (873 کلمه)

روان‌شناسی چیست؟

Psychology

چرا در به انجام رسیدن کارها کوتاهی میکنیم؟ به عنوان مثال با اینکه کاملا آگاهی داریم که سیگار کشیدن و مصرف مواد های چربی خطرناک و مضر هستند باز هم از آنها دوری نمیکنیم ؟چرا گاه گاهی غمگین هستیم و اوضاع زندگی دلسرد ولی دلیل اصلیش را نمیدانیم؟ چرا با وجود آگاهی کامل از بعضی نبایدها آنها را انجام میدهیم مثل عصابی شدنو فریاد زدن.

سوالهای زیادی به این شکل ذهن روانشناسها را درگیر می کند و آنها را به سوی زندگی افراد میکشاند.

تعریف کلمه و نماد روان شناسی

کلمه روان شناسی شامل دو بخش روان+شناسی (Psy + Chology)است که ریشه یونانی به معنای روح دارد و ربطی به ذهن و روان ندارد چونکه به صورت کاملا اشتباهی در زبان انگلیسی به کلمه Mind یعنی ذهن ربط داده می شود. همچنین در زبان پارسی به تبعیت از زبان انگلیسی (ذهن / روان ) معنی و برداشت می شود و دستور نوشتاری آن به صورت جدا از هم است و روانشناسی کاملا غلط است. که نمادی هم دارد که بیست و سومین حرف از الفبای دستور زبان یونایی است که (سای) می باشد و به شکل زیراست .

تعریف روان شناسی چیست؟

روانشناسی علمی است که رفتارها و فرآیندهای روانی افراد را مورد بررسی قرار می دهد که شامل چندین قسمت مهم است:

  • 1-روانشناسی یک علم است.
  • 2-روانشناسی رفتار افراد را مورد بررسی قرار می دهد.
  • 3-روانشناسی فرآیند روانی افراد را مورد بررسی قرار می دهد.

از آنجاییکه که گفتیم روان شناسی یک علم است پس از اصول علمی پیروی می کند به این صورت که رفتار افراد را به صورت عینی و فرآیندهای روانی آنها را به گونه ای که ذهنی است مورد بررسی قرار می دهد. رفتار افراد چونکه واکنشهایی از موجودات زنده است به صورت آشکار قابل دیدن است در مقابل آن فرآیندهای روانی به صورت ذهنی است و قابل دیدن و رویت نیست.

اهداف روان شناسی

هر علمی یک هدفی دارد که دانشمندان برای به دست آوردن آن تلاش می کنند.

اهداف اصلی روان شناسی : 1- توصیف2- تبیین3- پیش بینی4-کنترل رفتار

توصیف : اولین هدف روان شناسی، توصیف به صورت ساده رفتار و فرآیند روانی برای تشخیص هنجار یا ناهنجاری آن است که برای این هدف روان شناس ها روش های گوناگونی را استفاده می کنند .

با کمک این بخش از هدف به خیلی از پرسشهای مان پاسخ داده می شود به عنوان مثال : پرخاشگری چیست ؟ خودکشی چیست ؟

تبیین :روان شناسان بعد از هدف توصیف که چیستی رفتار و فرآیندهای روانی افراد مورد بررسی قرار گرفت به هدف چرایی رفتار و فرآیندهای روانی می رسیم که برای پی بردن به آن باید هدف تبیین را بررسی کنیم.

پیش بینی :

سومین هدف روان شناسی پیش بینی رفتار و فرآیندهای روانی افراد است که در زمینه های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد . مانند ایناست که اکثر مردم معتقدند که پرخاشگری و یا دیدن رفتارهای پرخاشگرانه مانند بازی های بوکس و کشتی کج و امثال آن، احساس پرخاشگری را کم می کند ولی تحقیقات روان شناختی نظری مخالف این را دارند. بر مبنای تحقیقات می توان پیش بینی کرد که کودکانی که در سنین 9 سالگی علاقه به دیدن پرخاشگری دارند در سنین 18 سالگی نسبت به هم سن و سالان خود رفتارهای پرخاشگرانه ای بیشتری از خود نشان می دهند .

کنترل : مهم ترین هدف در روان شناسی کنترل آن است که باید از رفتارهای ناهنجار جلوگیری و یا حتی رفتارهای هنجار را تقویت کرد.

می شود این گونه گفت که روان شناسی در پی پاسخ به پرسش های زیر است :

  • 1-نوع رفتار چیست ؟ ( هدف توصیف )
  • 2-دلیل بروز این گونه رفتار چیست ؟ ( هدف تبیین )
  • 3-در چه زمان هایی این رفتار بروز می کند و یا خواهد کرد ؟ ( هدف پیش بینی )
  • 4-این گونه رفتارها چه تاثیری در روند زندگی افراد می گذارد و چگونه می توانیم از بروز تاثیرات بد و منفی این رفتارها جلوگیری کنیم ؟ ( هدف کنترل )

تاریخچه روان شناسی :

تاریخچه روان شناسی امروزه را میتوان از سده چهارم و پنجم پیش از تولد حضرت مسیح در کشور یونان دنبال کرد . فیلسوفان بزرگی چون سقراط و افلاطون سوالهای زیادی در مورد زندگی روانی آدمها کرده بودند. قابل ذکر است رگه های از این علم روان شناسی در کشورهای چین و هند و مصر و ایران نیز دیده شده است.

علم روانشناسی با علم فلسفه (علم مادر) به شدت با هم مرتبط هستند زیرا از افکار فیلسوفان بزرگی چون سقراط و افلاطون در مورد رویکردهای افراد نشات گرفته است. اکثر روان شناس ها بر این باورند که علم روان شناسی در سال 1987 ایجاد شده است که مصادف با شروع به کار اولین آزمایشگاه روان شناسی ویلیام وونت در شهر لایپزیک آلمان می باشد. به همین منظور ویلیام وونت را پدر علم روان شناسی می نامند.

رویکردهای روانشناسی

علم روان شناسی دارای رویکردهای مختلفی است. به عنوان مثال: روان شناسی انسان گرایانه ، روان شناسی مثبت نگر، رفتار گرایی ، روان شناسی شناختی، گشتالت ، رفتار درمانی شناختی که بعداً به بررسی هر کدام می پردازیم.

شاخه های روان شناسی :

مبحث روان شناسی شاخه های بسیار زیاد و مختلفی دارد هم اکنون انجمن روان شناسی آمریکا نزدیک به 50 شاخه است زیرا علم روان شناسی در همه زمینه های زندگی بسیار کاربردی است. به عنوان مثال : روان شناسی تجربی یا همان روان شناسی آزمایشگاهی، روان‌شناسی شخصیت، روان‌شناسی راهنمایی و مشاوره، روان‌شناسی مثبت‌نگر، روان‌شناسی عمومی و غیره

1
 

نظرات

اولین کسی باشید که نظر ارسال میکند
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 26 شهریور 1400
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

آخرین مطالب مرکز مشاوره روانشناسی متین

حملات پانیک

تعریف حملات پانیک و نشانه های بروز آن زمانی که حجم زیاد نگرانی و ترس به سراغ فرد می آید زمان بروز حملات پانیک است که باعث می شود نفس…

قانون جذب یا راز

فرمول قانون جذب برای همه تقریبا این اتفاق افتاده که در یک تنگنای زندگی تمام ذهن خود را به سمت راه حل متمرکز می کنند و بر اساس قانون جذب…

شخصیت شناسی از روی رفتار

در اولین دیدارهای ملاقات همیشه به دنبال نشانه های برای شناخت طرف مقابل هستید تمامی حالت شخص می تواند نشانه ای از شخصیت فرد باشد مانند حالت دست و یا…

با این افراد وارد رابطه نشوید

عوامل زیادی در ایجاد یک رابطه عاطفی تاثیر دارد. وفا داری و رو راستی از این عوامل هستند و نیز دوست داشتن از عوامل ایجاد یک رابطه بدون تنش نیز…

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید