ورود  \/ 
x
یا
x
ثبت  \/ 
x

یا

هم اکنون با ما تماس بگیرید: 22393927-021

مطالب روانشناسی مرکز آموزش و مشاوره روانشناسی متین

تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه (755 کلمه)

20 نکته فن بیان و ارائه سخنرانی جذاب

sokhanrani_13970510-174218_1

سخنرانی در مکان عمومی کار راحتی نیست و برای راحت کردن و از بین بردن استرس در زمان سخنرانی یک سبک برای خودتان داشته باشید .در ادامه به نکاتی برای یک سخنرانی جذاب می پردازیم.

1.حتما برای ارائه یک سخنرانی جذاب و خوب تمرین داشته باشید. اگر برای تان امکان دارد در مکان برگزاری سخنرانی تمرین کنید و حتی می توانید از سخنرانی خود فیلم بگیرید و آنرا تماشا کنید و ایراد های سخنرانی خود را رفع کنید یا از یک دوست کمک بگیرید و نیز میتوانید فیلم سخنرانی های قبلی خود را مرور کنید و عادات بد خود را پیدا کرده و آنها را اصلاح کنید .

2.با افزایش سطح انرژی خود می توانید استرس و اضطراب خود را به اشتیاق تبدیل کنید مثلا نوشابه انرژی زا بخورید یا به یک آهنگ شاد گوش دهید اینگونه شما میتوانید یک سخنرانی پرانرژی و مشتاق داشته باشید.

3.اگر سخنرانی شما قسمتی از یک کنفرانس است بهتر است سخنرانی های بقیه را گوش کنید که یک احترام به بقیه سخنرانان است و میتوانید احساس شنونده ها را بیشتر درک کنید که دارای چه حسی هستند، خشک و رسمی یا شوخ طبع هستند و سخنرانی خود را به آن سمت سوق دهید.

4.زودتر از زمان سخنرانی در محل حضور داشته باشید تا زمان کافی برای آشنایی با محیط و مستقر شدن داشته باشید و نگرانی دیر رسیدن نداشته باشید.

5.با فضای اطراف محل سخنرانی آشنا شوید یعنی از همه چیزهایی را که ممکن است زمان سخنرانی حواس تان را پرت کنید آگاه شوید و اگر برای تان مقدور است با میکروفون و نور مکان سخنرانی تمرین کنید.

6.سخنرانی دوستانه و جذابی داشته باشید . با شنونده ها سلام و احوال پرسی کنید حتی میتوانید سوال بپرسید و جواب ها را گوش کنید.

7.تحقیقات ثابت کرده تصویر سازی مثبت اثر بخشی فراوانی در موفق بودن در آن کار را دارد. پس به جای تصور کردن و نگران بودن از خراب شدن سخنرانی، اینگونه تصویرسازی کنید که یک سخنرانی جذاب و خوبی داشتید، مطمئن باشید اثر بخش خواهد بود.

8.اگر دستپاچه و عصبی هستید به خودتان یادآوری کنید که حاضرین میدانند که شما کار سختی را انجام میدهید و منتظر یک سخنرانی خوب از طرف شما هستند نه اینکه شما اشتباه کنید و به شما بخندند.

9.در زمانی که اعصاب تان کاملا بهم ریخته بهترین کار این است که نفس عمیق بکشید تا آرام شوید.

10.با لبخند زدن میتوانید حس بهتری نسبت به سخنرانی پیدا کنید چون هورمون اندورفین در بدنتان بالا می رود و اعتماد به نفس تان بیشتر به چشم می آید. زیاده روی در لبخند زدن نکنید زیرا ممکن است یک دلقک به چشم بیایید.

11.هورمون اندورفین باعث کاهش استرس می شود با ورزش کردن قبل از روز سخنرانی این هورمون را افزایش دهید.

12.از شتاب زدگی و سرعت هنگامی که استرس دارید در سخنرانی بپرهیزید و در جاهایی از سخنرانی مکث روی بعضی از نکات داشته باشید و ریتم خود را آهسته کنید. این کار به آرام شدن تان و تسلط به سخنرانی تان کمک زیادی میکند.

13.مطالب حجیم در سخنرانی ارائه ندهید . لازم نیست کل مطالب یک موضوع را در یک زمان کوتاه سخنرانی ارائه دهید بلکه به اصل مطلب و چکیده موضوع بپردازید.

14.سعی کنید سخنرانی تان یک طرفه نباشد . با سوال کردن یا رای گیری و حتی نظرسنجی مخاطبین خود را به مشارکت دعوت کنید. البته سوال غیر منتظره نپرسید که حاضرین را گیج کنند.

15..سعی کنید سخنرانی خود را کمی جذاب کنید مثلا یک جک یا یک مطلب خنده دار بخصوص زمانی که اطلاعات زیادی را بازگو میکنید اضافه کنید تا سخنرانی شما موجب خستگی مخاطبان نشود البته در شوخ طبعی نباید زیاده روی کرد.

16.ابراز کردن ندانستن جواب یک سوالی نه تنها اعتبار تان را خدشه دار نمیکند بلکه نشان میدهد که شما همیشه در حال یادگیری هستید و هیچ کس توقع این را ندارد که شما جواب همه سوالها را بدانید.

17.وقتی زبان بدن اعتماد به نفس ما را نشان دهد ذهن نیز از آن پیروی خواهد کرد. تحقیق نشان داده حالت توانمند و قدرتمند قبل از آغاز سخنرانی باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود. هر حالتی به جز نشستن مثلا راه رفتن باعث کم شدن استرس و اضطراب می شود.

18.به علت استرس ناشی از سخنرانی ممکن است دهانتان خشک شود .حتما قبل از سخنرانی کلی آب بنوشید و یک بطری نیز در کنار خود در هنگام سخنرانی داشته باشد.

19.برای بهتر شدن فن بیان و سخنرانی بهتر است از کلاس ها و گروه هایی در این زمینه کار میکنند کمک بگیرید.

20. با ترس خود مبارزه نکنید و آنرا قبول کنید و به دنبال مخفی کردن استرس خود نباشید بلکه آن نگرانی را به اشتیاق تبدیل کنید. می بینید چه سخنرانی خوبی خواهید داشت.

1
 

نظرات

اولین کسی باشید که نظر ارسال میکند
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 26 شهریور 1400
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

آخرین مطالب مرکز مشاوره روانشناسی متین

حملات پانیک

تعریف حملات پانیک و نشانه های بروز آن زمانی که حجم زیاد نگرانی و ترس به سراغ فرد می آید زمان بروز حملات پانیک است که باعث می شود نفس…

قانون جذب یا راز

فرمول قانون جذب برای همه تقریبا این اتفاق افتاده که در یک تنگنای زندگی تمام ذهن خود را به سمت راه حل متمرکز می کنند و بر اساس قانون جذب…

شخصیت شناسی از روی رفتار

در اولین دیدارهای ملاقات همیشه به دنبال نشانه های برای شناخت طرف مقابل هستید تمامی حالت شخص می تواند نشانه ای از شخصیت فرد باشد مانند حالت دست و یا…

با این افراد وارد رابطه نشوید

عوامل زیادی در ایجاد یک رابطه عاطفی تاثیر دارد. وفا داری و رو راستی از این عوامل هستند و نیز دوست داشتن از عوامل ایجاد یک رابطه بدون تنش نیز…

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید