ورود  \/ 
x
یا
x
ثبت  \/ 
x

یا

هم اکنون با ما تماس بگیرید: 22393927-021

مطالب روانشناسی مرکز آموزش و مشاوره روانشناسی متین

تخمین زمان مطالعه 6 دقیقه (1231 کلمه)

استرس مثبت

Stress-1-2

کلا استرس بیش از حد برای سلامتی مضر است ولی گاهی استرس به مقدار کم که یک نیروی مثبتی برای افزایش تمرکز و هوشیاری افراد است و نیز به بهبود عملکرد فرد کمک میکند. البته نوع استرس و میزان رویاروی با آن بسیار موثر است. با اینکه اکثر مردم استرس را خطرناک میدانند ولی یک واکنش طبیعی فرد است نسبت به اتفاقهای که آنها را خطرناک میپندارد. استرس بیش از حد مجاز به هیچ وجه مفید نخواهد بود و به سلامتی و کیفیت زندگی آسیب خواهد زد.

به تمام عواملی که باعث ایجاد استرس ذهنی ، عاطفی و فیزیکی میشود را بارآلوستاتیک می نامند.

استرس مثبت:

استرس مثبت که یوسترس یا استرس خوب نامیده می شود موجب عملکرد مناسبی از خود نشان دهید و نیز باعث قوی شدن و رشد افراد می گردد. مثلا قطار شهر بازی خیلی هیجان انگیز است با اینکه زمان کوتاهی دارد ولی حس شادی و نشاط به افراد دست می دهد و همچنین ورزش کردن زیرا ممکن است در طول زمان ورزش حس خستگی داشته باشید ولی بعد از اتمام زمان ورزش حس خوبی به افراد دست می دهد .

خصوصیات استرس مثبت:

 • -به ندرت اتفاق می افتد.
 • -در زمان کوتاهی به پایان می رسد .
 • -موجب یک تجربه مثبت در زندگی می شود .
 • -باعث تشویق افراد برای انجام یک کار مثبت می شود
 • -باعث قوی شدن افراد و بهبود شخصیت آنها می گردد.

استرس منفی :

مثلا اگر در تمام روز سوار قطار شهر بازی هستید و یا روزی 4 ساعت وزنه می زنید، دیگر این کار برای افراد جذاب نخواهد بود که همان استرس منفی یا دیسترس (distress) نامیده می شود.

خصوصیات استرس منفی :

 • -زمان زیادی به افراد دست می دهد .
 • -مزمن است .
 • -باعث ضعیف شدن روحیه و پریشان احوالی افراد می گردد.
 • -افراد را فلج می کند و انگیزه آنها را از بین می برد.
 • -باعث ضعیف شدن فرد می گردد.

اگر بین عامل به وجود آمدن استرس بتوان تناسبی به وجود آورد یکی از خصوصیات مهمی است که باعث تمایز بین استرس منفی و مثبت می شود.

چرا استرس را به نوع های مختلفی تجربه می کنیم ؟

از آنجا که استرس به گونه های مختلفی روی ذهن ، بدن و نوع رفتار افراد تاثیر می گذارد به همین دلیل به گونه متفاوت تجربه می شود و هر شخص منطقه بازیابی (Recovery zone ) خاصی دارد و بستگی به عوامل مختلفی دارد . به همان میزان اهمیت استرس، نوع واکنش و برخورد و نحوه درک آن نیز مهم است .به همین خاطر است که بعضی افراد با کوچکترین شرایط استرسی به ناامیدی می رسند ولی بعضی خیلی خوب میتواند این شرایط را مدیریت کنند و کنار بیایند .

عوامل تاثیر گذار بر تحمل استرس :

1-دیدگاه و نگرش افراد

افراد خوش بین و مثبت نگر در برابر استرس مقاوم هستند زیرا درک می کنند که تغییر قسمتی از زندگی می باشد و منطقه بازیابی وسیعی دارند و آسیب کمتری از شرایط پر از استرس می خورند.

2-تجربه گذراندن استرس

تجربه پشت سر گذاشتن استرس های زندگی خیلی در نحوه تقویت و یا تضعیف ما تاثیر دارد یعنی بعضی از استرس های که می توان آنها را مهار کرد و پشت سر گذاشت باعث بهتر شدن و بالا بردن انعطاف پذیری افراد می گردد ولی در بعضی شرایط مثل زمان کودکی یا اینکه همزمان چند استرس را تحمل کنند موجب بد شدن حال و روز افراد می شود.

3-ژنتیک

بعضی از افراد از لحاظ ژنتیکی بیشتر از دیگران استرسی هستند مخصوصا اگر شرایط خاصی داشته باشند مثل ژن های مرتبط با استرس که باعث روشن یا خاموش شدن آن شود. به عنوان مثال افرادی که سن بالاتری دارند و دارای چند ریختی ژن (gene polymorphism ) باشند اگر دوران کودکی سخت و مضطرب داشته باشند ممکن است دچار افسردگی حاد شوند ولی بعضی افراد با همین ساختار ژن اگر دوران کودکی معمولی داشته باشند ، بدون هیچ مشکلی خواهند بود.

4-میزان مدیریت فرد در به دست گرفتن کنترل اوضاع

اگر احساس کنیم درگیر استرس شدید و قادر به تغییر اوضاع نیستید مطمئنا آسیب بیشتری می بیند و وارد مرحله بعدی پاسخ که پاسخ انجماد ( freeze response ) است وارد می شوید که احساس درماندگی و ناامیدی به شخص دست خواهد داد . اگر درگیر وسواس کنترل اوضاع (control freak ) شدید به این معنی که سعی کنیم کنترل همه چیز را به دست بگیریم، امکان دارد دچار استرس بیشتری شویم.

5- ساختار شخصیت افراد

اگر فرد به خود مطمئن باشد که این توانایی را دارد که بر اتفاق های استرس زا تاثیر بگذارد آسیب خیلی کمی خواهد دید تا نسبت به شخصی که به شدت عاطفی است و در برابر نیازها و خواسته های اطرافیان تحت فشار است.

6-شبکه پشتیبانی

داشتن یک شبکه حامی قوی که ممکن است دوستان و یا خانواده فرد باشند خیلی در آسیب رسیدن فرد در برابر استرس تاثیر دارد تا اینکه شخص تنها و منزوی باشد .

7-قدرت فرد در برخورد با احساسات

اگر شخصی بتواند خود را در برابر احساساتی شدن آرام کند، و تعادل بین احساسات خود برقرار کند ، نسبت به استرس های وارد شده آسیب کمتری خواهد دید.

8-تاثیر محیط

در محیط های مانند خانه یا محیط های طبیعی مانند هوای آزاد یا جاهایی که نور طبیعی و خوبی دارند و بی خطر هستند احساس آرامش خوبی خواهد داشت و حس خواهد کرد که می تواند کنترل اوضاع را داشته باشد ولی در محیط های تنش زا مانند فضاهای عمومی یا شلوغ شخص استرس و اضطراب بیشتری احساس می کند.

9-بار آلوستاتیک

اگر مقدار بار آلوستاتیک فرد زیاد باشد به این معنا که موردی که با آن سر و کار دارد زیاد باشد، شخص قدرت انعطاف پذیری کمتری خواهد داشت و منطقه بازیابی فرد نیز کوچک خواهد شد . چگونگی واکنش نسبت به استرس خیلی مهم است زیرا بار اضافی استرس های انباشته شده باعث کاهش انعطاف پذیری مثبت ترین فرد می گردد.

منطقه بازیابی به این صورت خواهد بود :

-اگر عوامل استرس زا به مقداری که باعث واکنش فرد شود، نباشد اتفاق خاصی نمی افتد.

- اگر عوامل استرس زا خیلی زیاد باشند و زمان زیادی هم طول بکشند که از قدرت بازیابی شخص بیشتر شود در انتها فرد آسیب فراوانی خواهد دید.

- اگر عوامل استرس زا به مقداری باشد که در منطقه بازیابی فرد باشد باعث رشد و بهتر شدن فرد خواهد بود و قوی خواهد شد.

ایجاد تعادل میان خواسته ها

برای ایجاد انگیزه در زندگی به یه میزان استرس مثبت نیاز است که باعث پیشرفت شود ولی نباید این استرس زیاد باشد و به شخص آسیب برساند . بار آلوستاتیک به همه چیزهایی که ذهن، فیزیکی و عاطفی را در بر میگیرد و به هر فردی محدوده خاصی اختصاص دارد.

برای مدیریت استرس بهتر است کارهای زیر را هم انجام دهیم:

متعادل کردن خواسته ، حجم کار و مسئولیت های ورزشی و تغذیه ای

تمام مسئولیت ها را به شکل یک چالش دست یافتنی ببینید که قابل حل است نه اینکه به دید یک مانع غیر قابل حل و نفوذ نگاه کنید.

چگونگی مدیریت بار آلوستیک

اگر بار آلوستیک خود را خوب مدیریت کنید حتما زندگی موفقی خواهید داشت. با انجام کارهای زیر می توان سطح هورمون شادی خود را افزایش داد و با فعال کردن سیستم عصبی(استراحت و هضم) میتوانید میزانانعطاف پذیری خود را در برابراسترس بالا برد.

 • -با آرامش پیاده روی کردن در هوای آزاد
 • -گشتن در طبیعت
 • -در معرض نور آفتاب بودن
 • -یک موسیقی آرام بخش گوش دادن
 • -نوشیدن چای سبز
 • -به آغوش گرفتن عزیزان خود
 • -خندیدن
 • -نفس عمیق کشیدن
 • -انجام حرکات کششی آهسته و تمرین های یوگا

با ایجاد آرامش سعی کنید استرس خود را از بین ببرید. کارهایی مانند تماشای فیلم و یا اینترنت گردی و حتی بازیهای ویدیویی هم تاثیری در کاهش استرس نخواهد داشت پس بهتر است از صفحات نمایشگر در این مواقع دوری کرد.

2
 

نظرات

اولین کسی باشید که نظر ارسال میکند
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 26 شهریور 1400
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

آخرین مطالب مرکز مشاوره روانشناسی متین

حملات پانیک

تعریف حملات پانیک و نشانه های بروز آن زمانی که حجم زیاد نگرانی و ترس به سراغ فرد می آید زمان بروز حملات پانیک است که باعث می شود نفس…

قانون جذب یا راز

فرمول قانون جذب برای همه تقریبا این اتفاق افتاده که در یک تنگنای زندگی تمام ذهن خود را به سمت راه حل متمرکز می کنند و بر اساس قانون جذب…

شخصیت شناسی از روی رفتار

در اولین دیدارهای ملاقات همیشه به دنبال نشانه های برای شناخت طرف مقابل هستید تمامی حالت شخص می تواند نشانه ای از شخصیت فرد باشد مانند حالت دست و یا…

با این افراد وارد رابطه نشوید

عوامل زیادی در ایجاد یک رابطه عاطفی تاثیر دارد. وفا داری و رو راستی از این عوامل هستند و نیز دوست داشتن از عوامل ایجاد یک رابطه بدون تنش نیز…

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید