ورود  \/ 
x
یا
x
ثبت  \/ 
x

یا

هم اکنون با ما تماس بگیرید: 22393927-021

مطالب روانشناسی مرکز آموزش و مشاوره روانشناسی متین

تخمین زمان مطالعه 2 دقیقه (385 کلمه)

روان شناسی و خواص روانی رنگها

rang


تاثیر رنگ ها بر زندگی روزمره افراد کاملا مشهود است. هر رنگی یک حس خاصی و خوبی را منتقل میکنند و کلا رنگ ها باعث شادی افراد می شوند. در اینجا به روان شناسی 4 رنگ اصلی قرمز ، آبی، زرد و سبز که به بدن، ذهن ، احساسات و ایجاد تعادل بین سه رنگ دیگر ارتباط دارد، می پردازیم.

روان شناسی رنگ قرمز:

این رنگ کاملا تاثیر فیزیکی روی افراد دارد و بلندترین طول موج را دارد و از خواص مثبت آن می توان به قدرت، گرما، انرژی، تحریک، مردانگی و پر جنب و جوشی اشاره کرد. این رنگ ضربان قلب را بالا برده و حس گذر سریع زمان به افراد دست می دهد و باعث جلب توجه افراد می شود زیرا نزدیکتر از آنچه هست به چشم می آید به همین دلیل چراغ راهنمایی رانندگی قرمز است و خواص منفی آن میتوان به پرخاشگری، بی اعتنایی، تحریک اعصاب و تاثیر چشمی اشاره کرد.

روان شناسی رنگ آبی:

رنگ آبی به عنوان یک رنگ معنوی شناخته شده است و کاملا تاثیر ذهنی روی افراد دارد و از خواص مثبت آن می توان به آرامش، وظیفه، ارتباط، بهره وری، انعکاس و خنکی اشاره کرد.

آبی پررنگ تحریک کننده افکار روشن و آبی کمرنگ موجب سکوت و آرامش ذهن می باشد. از تاثیرات منفی این رنگ میتوان به سردی و کسل کننده بودن آن اشاره کرد.

روان شناسی رنگ زرد:

رنگ زرد یک رنگ عاطفی است که طول موج نسبتا بلندی دارد و بسیار تحریک کننده عاطفی است و از نظر روانی بسیار قوی است زیرا باعث بالارفتن اعتماد به نفس افراد می گردد و در استفاده از این رنگ نباید زیاده روی کرد زیرا تونالیته ان با رنگ های دیگر ممکن است تاثیر عکس داشته باشدو باعث بالارفتن استرس و ترس در افراد شود. از تاثیرات مثبت این رنگ میتوان به برون گرایی، دوستی، خلاقیت، خو ش بینی، اعتماد به نفس اشاره کرد و تاثیرات منفی این رنگ نیز می توان به ترس، افسردگی، بی عقلی، استرس، شکنندگی عاطفی و درون گرایی اشاره کرد.

روان شناسی رنگ سبز :

رنگ سبز رنگ تعادل است به همین دلیل محیط پیرامونمان پر از رنگ سبز است . از خواص مثبت این رنگ میتوان به ترمیم، اطمینان، عشق جهانی، صلح، استراحت ، رفع خستگی و تعادل و هارمونی بودن آن اشاره کرد و خواص منفی آن شامل رکود و کسل کننده بودن این رنگ است.

1
 

نظرات

اولین کسی باشید که نظر ارسال میکند
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 26 شهریور 1400
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

آخرین مطالب مرکز مشاوره روانشناسی متین

حملات پانیک

تعریف حملات پانیک و نشانه های بروز آن زمانی که حجم زیاد نگرانی و ترس به سراغ فرد می آید زمان بروز حملات پانیک است که باعث می شود نفس…

قانون جذب یا راز

فرمول قانون جذب برای همه تقریبا این اتفاق افتاده که در یک تنگنای زندگی تمام ذهن خود را به سمت راه حل متمرکز می کنند و بر اساس قانون جذب…

شخصیت شناسی از روی رفتار

در اولین دیدارهای ملاقات همیشه به دنبال نشانه های برای شناخت طرف مقابل هستید تمامی حالت شخص می تواند نشانه ای از شخصیت فرد باشد مانند حالت دست و یا…

با این افراد وارد رابطه نشوید

عوامل زیادی در ایجاد یک رابطه عاطفی تاثیر دارد. وفا داری و رو راستی از این عوامل هستند و نیز دوست داشتن از عوامل ایجاد یک رابطه بدون تنش نیز…

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید