ورود  \/ 
x
یا
x
ثبت  \/ 
x

یا

هم اکنون با ما تماس بگیرید: 22393927-021

مطالب روانشناسی مرکز آموزش و مشاوره روانشناسی متین

تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه (535 کلمه)

روش های خودشناسی

khodshenasi4

خودشناسی از مهم ترین تکنیک های به دست آوردن موفقیت است. با خودشناسی می توان تمام الگوهای مخرب و عادات غلط خود را اصلاح کرد و تصمیم های مهم زندگی را درست بگیریم.

در اینجا 12 تمرین برای به دست آوردن مهارت خودشناسی آورده شده است:

1. از خود بپرسید. چرا؟!

قبل از انجام هر تصمیم از خود بپرسید چرا آن کار را انجام میدهم اگر سه دلیل معقول و منطقی برای خود آوردید و انگیزتان مشخص شد میتوانی با اعتماد به نفس خوبی به انجام آن کار بپردازید.

2.دایره لغات عاطفی خود را گسترش دهید.

در بیان احساس عاطفی خود واژگان بیشتری بیاموزیم و تنها محدود به دو حالت شادی و غمگینی نباشیم و زمانی که احساسات خود را به خوبی ابراز کنیم از استرس خودمان کم می کنیم.

3. تمرین گفتن "نه" به خود

نه گفتن یک مهارت مهم در زندگی ما است که با می توانیم با تمرین آن در برابر وسوسه های بزرگ مقاومت کنیم.

4.پیشگیری از عکس العمل ناخودآگاه

در هنگام خشم یک نفس عمیق بکشید و از رفتار های غیر عاقلانه بپرهیزید.

5. توجه به عیب و نقص های خود

دانستن معایب ما کافی نیست بلکه باید مسئولیت نواقص خود را قبول کنیم و از دیگران عیب جوی نکنیم.

خودشناسی کمک میکند که معایب خود را شناخته و آنها را رفع کنیم.

6.مراقب حرفهایی که با خود می زنیم باشیم

حواسمان به افکار ذهنی و حرفهایی که با خود میزنیم باشیم که بار منفی نداشته باشند حتی زمانی که شکست میخوریم خود را سرزنش نکنید .

7. درک بهتر زبان بدن

در خودشناسی با زبان بدن خود آشنا می شویم. میتوانیم از حرکات خود فیلم بگیریم و آن را تماشا کنیم تا بیشتر با حرکات بدن خود آشنا شویم . از سخنرانان بزرگ ایده بگیریم و فیلمهای آنها را به دقت نگاه کنیم

. افزایش هورمون تستوسترون باعث بهبود عملکرد شما می شود ،حرکاتی مانند محکم قدم برداشتن، با صدای بلند صحبت کردن .

8. توجه به اختلاف عقیده خود و دیگران

با خود در مورد عقاید و دیدگاه خود بحث کنید شاید عقیده و باورهای ما درست و منطقی نباشد و بفهمیم کدام عقیده ما قابل قبول است.

9.شناخت نوع شخصیت خود

از نوع شخصیت خود آکاه شویم، با یک سری آزمون هایی میتوان نوع شخصیت خود را مورد بررسی قرار دهیم و بدانیم چه نقاط قوت و ضعفی داریم تا شانس به دست آوردن موفقیت ها را بیشتر کنیم.

10.تمرین ارزیابی خود و عمیق فکر کردن

با تمرین های خوشناسی عملکرد های خود را ارزیابی کنیم مانند اینکه چه تصمیمات نادرستی گرفتیم یا افکارمان چقدر منفی بوده است. کارهای هر روزمان را بنویسم و در پایان روز ارزیابی کنیم که چه کارهای خوبی انجام دادیم و آیا بهتر از امروز هم میتوان آن کار را انجام داد.

11. انتقاد و پیشنهادات مفید را جستجو کنیم

انتقادات و پیشنهادات را از افرادی مانند استاد و کسانی که درک بالایی از ما دارند ، فبول کنیم زیرا آنچه را که لازم است شما بشنوید از آنها میشنوید نه آنچه که خودتان دوست دارید و خودتان را گول نزنید.

12. وقت گذاشتن برای مدیتیشن یا همان مراقبه

یک تمرین دیگر برای خودشناسی مدیتیشن است . تمرکز بر تنفس و ذهن باعث دور شدن افکار گسسته و بهم ریخته می شود. برای این کار نیاز به یک مکان آرام است که بنشید و با تنفس منظم و شمردن نفستان فکرتان را متمرکز کنید.

2
 

نظرات

اولین کسی باشید که نظر ارسال میکند
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 26 شهریور 1400
If you'd like to register, please fill in the username, password and name fields.

آخرین مطالب مرکز مشاوره روانشناسی متین

حملات پانیک

تعریف حملات پانیک و نشانه های بروز آن زمانی که حجم زیاد نگرانی و ترس به سراغ فرد می آید زمان بروز حملات پانیک است که باعث می شود نفس…

قانون جذب یا راز

فرمول قانون جذب برای همه تقریبا این اتفاق افتاده که در یک تنگنای زندگی تمام ذهن خود را به سمت راه حل متمرکز می کنند و بر اساس قانون جذب…

شخصیت شناسی از روی رفتار

در اولین دیدارهای ملاقات همیشه به دنبال نشانه های برای شناخت طرف مقابل هستید تمامی حالت شخص می تواند نشانه ای از شخصیت فرد باشد مانند حالت دست و یا…

با این افراد وارد رابطه نشوید

عوامل زیادی در ایجاد یک رابطه عاطفی تاثیر دارد. وفا داری و رو راستی از این عوامل هستند و نیز دوست داشتن از عوامل ایجاد یک رابطه بدون تنش نیز…

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید