ورود  \/ 
x
یا
x
ثبت  \/ 
x

یا

هم اکنون با ما تماس بگیرید: 09123439951

مشاوره فردی

مشاوره فردی

تعریف مشاوره: مشورت ودریافت کمک اطلاعاتی درباره یک موضوع است که بین مراجع یا کمک گیرنده ومتخصص یا مشاور انجام می گیرد. مشاوره در موضوعات و زمینه های مختلف علمی و برای اهداف گوناگون انجام می شود که در میان مردم بیشتر جنبه روان شناختی یا مشاوره روان شناسی معروف است که هدف از ان بهبود وضعیت روحی – روانی و کیفیت بخشی به زندگی مراجع از لحاظ روانی می باشد. مشاور در زمینه های خانوادگی، شغلی ، تحصیلی ،مهارتهای بین فردی، ارتقائ شخصی، مداخله در بحران و........به مراجع کمک می کند.

مشاوره فردی ورشد شخصی: البته باید توجه داشت که در این میان مشاور نقش راهنما را دارد که با تنظیم هیجانات وحالات درونی مراجع ، وی را جهت تصمیم گیری درست ومنطقی ویا حتی قبول واقعیت غیرقابل تغییر ، به صورتی که توانایی وظرفیت مقابله وروبرو شدن با مشکلاتش را داشته باشد اماده می سازد. به قولی می توان گفت او را سوزن پرگار زندگی خویش می سازد تا او باشد که دوایر مختلف زندگی خود را با توجه به تواناییهای خویش ترسیم نماید.
مشاوره در زمینه هیجانهایی مانند خشم ، افسردگی ، اضطراب و.........
شادی ، غم ، اندوه ، خشم ، ترس، تعجب وانزجار ......حالتهای عاطفی هستند که همه ما در شرایط محتلف انها را تجربه می کنیم.این احساسات که بدون واسطه در درون ما بروز یافته ودر رفتار یا حالات چهره ما جلوه گر می شوند ، علاوه بر اینکه در زندگی وکارکرد ما نقش اساسی دارند، یکی از مولفه های اصلی ارتباط اجنماعی را تشکیل می دهند.
هیجان ها به ارتباط بین فردی غنا بخشیده و درک متقابل را اسان تر می سازند، اما برخی هیجان ها مثل ترس، اضطراب ، عصبانیت ، اندوه یا خجالت در عین حال که طبیعی وضروری هستند اگر به درستی با انها برخورد نشود ، ممکن است منجر به شکل گیری رفتارهایی گردند که دردسرها ومشکلات پیچیده تری را به همراه داشته باشند.
آیا تا به حال برایتان پیش امده که در موقعیتی کنترل هیجانی خود را از دست داده وکاری بکنید که بعدا از انجام ان پشیمان شوید؟
آیا شده که برخی از موضوعات ناچیز شما را به شدت به هم بریزند؟
آیا در موقعیتی قرار گرفتید که احساس کنید هیچ چیز در کنترل شما نیست وانگار فردی در درونتان رفتار شما را پیش می برد؟
ریشه تمامی این مشکلات در پی عدم کنترل هیجانات منفی می باشد.
برای مثال هیجان خشم: خشم احساسی است که به فرد کمک می کند تا با محیط اطراف خود سازگار باشد .خشم در واقع برای متوقف کردن فشارهای عصبی یا همان استرس طراحی شده است .خشم باعث می شود که شما حریمی را در اطراف خود به وجود اورید واز ان محافظت کنید، به علاوه به شما انرژی وجهت می دهد تادربرابر حملات فیزیکی از خودتان دفاع کنید ،اما هنگامی که به شدت خشمگین ویا عصبانی می شوید کارهایی انجام می دهید که بعدا درباره ان احساس گناه خواهید کرد.
ترس یا اضطراب: یکی از هیجانات طبیعی در ذات بشر است که او را برای مقابله با خطرات آماده می سازد.کار اضطراب بسیج کردن نیروی دفاعی بدن است وبه ما هشدار می دهد که گوش بزنگ باشیم وخود را از خطر حفظ کنیم.این هیجان در صورتی که در کنترل ما باشد منجر به شکل گیری احساس امنیت در ما خواهد شد ، اما زمانی که به صورت مهار نشده وشدید باشد آسیب زا ومخرب می شود.اضطراب شدید باعث بی قراری، سردرگمی، اختلال در حافظه وتمرکز ، حواس پرتی، گوش بزنگی ، ازدست دادن کنترل ، اختلالات خواب واشتها ومشکلات بدنی مثل طپش قلب ، تهوع ، تکررادرار ، تعریق ، تنگی نفس و.......می شود.
یکی از اختلالات اضطرابی شایع ، رفتار وافکار وسواسی می باشد.سواس به افکار ویا تصاویر غیرمنطقی ومزاحمی گفته می شود که فرد را وامی دارد بدون اختیار واز روی اجبار ، عمل یا مطلب وموضوعی را مکررا در ذهن خود تکرار کند.شدت واستمرار این اختلال گاه به حدی می رسد که نیرو وکارایی فرد را کاملا پایین می برد واثری فلج کننده در زندگی شخصی واجتماعی فرد به جای می گزارد.
بیماری وسواس ، توانایی فرد را جهت برقراری یک رابطه صمیمانه ونزدیک تحت تاثیر قرار می دهد .در واقع فرد وسواسی به علت نگرانی از اشکارشدن افکار واحساساتش ، صمیمیت عاطفی کمتری از خود نشان می دهدواین افراد نه تنها در دنیای شخصی خود بلکه در روابط بین فردی نیز با مشکلات بسیاری روبرو می شوند.
غم یا اندوه: هیجانی است که به صورت طبیعی برای همه ما پیش می اید ونوعی مکانیسم دفاعی برای تامل ونحمل وقایع ناخوشایند زندگیست.این هیجان با فراهم اوردن امکان همدلی با دیگران ، ارتباط ما را وسیع تر می سازد.اما زمانی که غم به صورت افراطی بروز می کند ، می توان منجر به شکل گیری افسردگی در افراد گردد که با علائمی از قبیل :از دست دادن اشتها ومیل جنسی ، اختلالات خواب ، کاهش انرژی واحساس خستگی ، احساس بی ارزشی وگناه ، از دست دادن علایق نسبت به فعالیت ها وامور لذت بخش گذشته ، کاهش توانایی تمرکز وتفکر وافکار تکراری راجع به مرگ وخودکشی ......مشخص می گردد.
از انجایی که هیجانها زیر بنای اعمال ما را تشکیل می دهند ، نیازمند انیم که اگر خود به تنهایی توان مدیریت انها را نداریم با کمک گرفتن از فرد متخصص بتوانیم انها را مدیریت وکنترل نماییم تا در نهایت روابط بین فردی مناسب وزندگی بهتری برای خود فراهم اوریم.

1

آخرین مطالب مرکز مشاوره روانشناسی متین

حملات پانیک

تعریف حملات پانیک و نشانه های بروز آن زمانی که حجم زیاد نگرانی و ترس به سراغ فرد می آید زمان بروز حملات پانیک است که باعث می شود نفس…

قانون جذب یا راز

فرمول قانون جذب برای همه تقریبا این اتفاق افتاده که در یک تنگنای زندگی تمام ذهن خود را به سمت راه حل متمرکز می کنند و بر اساس قانون جذب…

شخصیت شناسی از روی رفتار

در اولین دیدارهای ملاقات همیشه به دنبال نشانه های برای شناخت طرف مقابل هستید تمامی حالت شخص می تواند نشانه ای از شخصیت فرد باشد مانند حالت دست و یا…

با این افراد وارد رابطه نشوید

عوامل زیادی در ایجاد یک رابطه عاطفی تاثیر دارد. وفا داری و رو راستی از این عوامل هستند و نیز دوست داشتن از عوامل ایجاد یک رابطه بدون تنش نیز…

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید